VARNE TOČKE
Varne točke so javni prostori, ki jih lastniki ponudijo otrokom, da se vanje zatečete v primeru, ko se znajdete v kakršnikoli težavi ali stiski na mestnih ulicah, če ste se izgubili, vam grozijo sovrstniki, ne morete priti domov ali v stik s starši, ste bili priče kaznivemu dejanju ipd.
Te točke so vidno označene, njihovi uslužbenci pa usposobljeni, da otrokom nudijo osnovno pomoč.
Predstavitev in spoznavanje UNICEF-ovih Varnih točk z vrtčevskimi oziroma šolskimi otroki - več na Unicefovi spletni strani. (otroci Varne točke raziskujejo s starši).
Še nekaj uporabnih povezav:
UNICEF spodbuja lokalne oblasti, da se povežejo s policijo, CSD-ji, organizacijami, ki delajo za in z otroki ter otroki samimi, da v mestu zagotovijo večjo varnost z vzpostavitvijo t. i. varnih točk. https://www.varnetocke.si
Varne točke v centru Ljubljane:
- avtobusi LPP,
- Policijska postaja LJ Center, Trdinova 10,
- TIC (Turističnoinformacijski center), Adamič Lundrovo nabrežje 2,
- TIC na železniškipostaji,Trg OF 6,
- STIC, Krekov trg 10
- Center za socialno delo Center, Dalmatinova 2,
- Lekarna Prule Trnovo, Hrenova 19,
- Društvo civilnih invalidov vojn Slovenije Ljubljana, Malenškova 1,
- SEZAM združenje staršev in otrok, Novi trg 1,
- Cvetličarna Gardenia, Rozmanova 6,
- Cvetličarna Gardenia, Slovenska 29,
- Frizerski salon Marjana, Eipprova 15,
- Otroški in mladinski oddelek knjigarne Konzorcij, Slovenska 29,
- Raiffeisen banka, d.d., Pogačarjev trg 1,
- Raiffeisen banka d.d., Tivolska 30,
- Knjižnica Otona Župančiča, Kersnikova 2,
- Pionirski dom Art center, Komenskega 9,
- Dijaški dom Poljane, Potočnikova 3,
- Državni zbor RS, Šubičeva ul. 4,
- Trgovin Rega kvak, Ulica Bratov Učakar 134,
- Trgovina Ristanc, Galusovo nabrežje 11,
- Bar Green moon Poljanska, Poljanska c. 3,
- Knjigarna Kres pod gradom, Krekov trg 2,
- RTV Slovenija, Kolodvorska 2
DUŠEVNE STISKE MLADIH
Vsak se v življenju kdaj znajde v težki situaciji. Takrat velikokrat čutimo, da smo sami ter da nas nihče ne razume. Zato boš morda presenečen/a, da se s podobnimi težavami, s katerimi se srečuješ ti, srečujejo tudi tvoji vrstniki in vrstnice.
Pri reševanju stisk, težav, ki jih doživljaš, se lahko obrneš na različne ljudi. Če o težavah ne moreš spregovoriti s starši, se morda lahko obrneš na prijatelje, v šoli pa smo ti na voljo vsi zaposleni – učiteljice in učitelji, razrednik ali razredničarka, šolska psihologinja. Če bi se raje pogovoril/a z nekom, ki te ne pozna, poskusi s TOM telefonom, če pa le iščeš dodatne informacije, lahko pobrskaš po spletnih straneh.
SPLETNA STRAN »NAJDI.SE«
Na spletni strani »Najdi.se« lahko najdeš osnovne informacije o številnih temah, o katerih se morda še nisi upal/a spregovoriti z ostalimi, lahko pa boš o svojem doživljanju spregovoril/a tudi s strokovnjakom. Na strani med drugim najdeš teme, kot so:
- samopodoba,
- motnje hranjenja,
- spolna usmerjenost,
- igranje video iger,
- spletno nasilje,
- nasilje v šoli ali v družini,
- ločitev staršev,
- odločanje za poklic,
- nasveti o učenju.
Povezava do strani: Najdi se
Če povezava ne deluje, v brskalniku vtipkaj naslov https://www.najdi.se.
TOM TELEFON je namenjen otrokom in mladostnikom. Na brezplačni telefonski številki bo s teboj govoril svetovalec, ki mu lahko zaupaš svoje težave ali pa ga vprašaš za nasvet.
Če bi s svetovalcem raje klepetal/a, ti je na voljo klepetalnica, svetovalci pa so dosegljivi tudi po elektronski pošti.
TOM telefon:
- brezplačna telefonska številka: 116 111. Telefon deluje vsak dana od 12.00 do 20.00
- klepetalnica: e-tom.si (svetovalci so ti na voljo po urniku, objavljenim na spletni strani e-tom.si
- spletna pošta (e-mail naslov): tom@zpms.si
- povezava do spletne stran z dodatnimi informacijami: Tom telefon | Telefon za otroke in mladostnike (e-tom.si)
SAFE.SI je nacionalna točka osveščanja o varni rabi interneta za otroke in mladostnike v Sloveniji.
Telefon 080 80 22 za otroke in mladostnike med 10. in 18. letom ki pri uporabi interneta naletite na neprimerne, neželene in nevarne vsebine. Prednosti interneta lahko izkoristimo, če poznamo nevarnosti na internetu in kaj storiti, da se jim izognemo.
BREZPLAČNO SPLETNO SVETOVANJE - DRUŠTVO KAMELEON otrokom, mladostnikom, odraslim in starejšim v stiski nudi brezplačno spletno klepetanje s svetovanjem v živo. Svoje poslanstvo opravljajo na celotnem območju Republike Slovenije. Na straneh www.svetovalnicakameleon.si otroci in mladostniki najdete številne odgovore za osebne stiske, ki posledično pripomorejo tudi k boljši učni učinkovitosti in razbremenitvi, ko lahko težave delijo z za to usposobljeno osebo in se z njo posvetujejo.
SVETOVALNI TELEFON ZA STARŠE 01 436 24 32 (vsak delovnik med 14. in 15. uro) je namenjen informiranju staršev o vlogi in pomenu zdrave samopodobe in načinih, kako pomagati otroku okrepiti samozavest in občutek lastne vrednosti. Storitev financira Urad za preprečevanje zasvojenosti MOL in je za uporabnike brezplačna.
Na povezavi Mreža virov pomoči - Mira (zadusevnozdravje.si) najdete seznam vseh uradno registriranih zdravstvenih in socialnih storitev v Sloveniji, ki so uporabnikom na voljo na področju duševnega zdravja. Seznam vključuje preventivne dejavnosti, dejavnosti, namenjene krepitvi duševnega zdravja, ter tudi različne oblike pomoči ljudem v duševnih stiskah. Vsi programi so za uporabnike brezplačni.